Ogrodzenie domu, działki lub innej nieruchomości, to zazwyczaj konstrukcja dostosowana do funkcji, jaką ma spełniać. Jeżeli właścicielowi zależy bardziej na walorach estetycznych, z pewnością zdecyduje się na zbudowanie solidnego muru lub murka połączonego z elementami kutymi. Gdy ogrodzenie ma stanowić wyłącznie zabezpieczenie przed ”nieproszonymi gośćmi”, doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie siatki ogrodzeniowej.
Siatka ogrodzeniowa – rodzaje
Ogrodzenie wykonane z siatki ogrodzeniowej, jest niewątpliwie najprostszą i zarazem najtańszą opcją. Relatywnie nieskomplikowany montaż i realnie szybki czas wykonania przemawia z pewnością na jego korzyść. Szeroka oferta, jaką przedstawia branża, daje możliwość wyboru struktury i materiału siatki. Każdemu siatka ogrodzeniowa, kojarzy się z tradycyjną plecionką z drutu. Wyprodukowane z nieocynkowanego drutu, stanowiły niemałe utrapienie, wymagały bowiem regularnej, dość częstej konserwacji. Czyszczenie i malowanie tak nieregularnej powierzchni, stanowiło nie lada wyzwanie. Dzisiejsze siatki plecione, wykonane są z materiałów nierdzewnych, więc nie ma potrzeby ich odnawiania.
Inny rodzaj siatki ogrodzeniowej stanowią panele, wykonane z drutu w pełni odpornego na korozję. Wykonane przy użyciu innej techniki. Łączące się elementy są zgrzewane w miejscu styku. Panele ogrodzeniowe są mniej elastyczne, ale równie łatwe w montażu i skuteczne w swoim przeznaczeniu. Segmenty potrzebne do wykonania ogrodzenia, dostępne są w różnych rozmiarach i pomalowane fabrycznie najczęściej w dwóch kolorach.
Ogrodzenie z siatki – montaż
Wykonanie ogrodzenia z siatki, jest niewątpliwie najszybsze i najprostsze. Jeżeli ktoś chce zabezpieczyć ogród lub uprawy przed dziką zwierzyną, nie potrzebuje budować wyjątkowo mocnej fortyfikacji. Wystarczy zamocować regularnie rozmieszczone słupki, drewniane, bądź stalowe i rozwinąć zakupioną w rolce siatkę leśną. Przy konstrukcji z paneli, niezbędne jednak będzie wyrównanie podłoża i wylanie choćby prowizorycznego murka, w którym umocowane będą słupki łączące ciąg gotowych elementów. Producent przygotowuje asortyment tak, aby był przystosowany do bezpośredniego montażu. Sprzedawca zapewnia zazwyczaj niezbędne akcesoria, czyli kompatybilne z panelami konstrukcje i mocowania.
Koszt ogrodzenia z siatki
Trudno jednoznacznie, przed przystąpieniem do prac, oszacować koszt wykonania ogrodzenia z siatki. Na ostateczny wydatek złoży się wiele czynników:
- przygotowanie terenu
- rodzaj wykorzystanego materiału
- wymiary siatki
- powierzchnia ogradzanego terenu
- wynagrodzenia wykonawcy
Zanim właściciel, przystąpi do budowy ogrodzenia, może policzyć koszt inwestycji, ale tylko częściowo. Przemierzenie długości i wysokości płotu, nie powinno stwarzać większego problemu. Towar ma swoje wymiary i swoją cenę. Rzetelny sprzedawca podaje te dane na swojej stronie, więc można się z nimi wcześniej zapoznać. Cena siatki najczęściej wykorzystywanej, czyli siatki leśnej plecionej, mieści się, w zależności od konstrukcji i wymiarów od 130 do 180 złotych za rolkę. Zależy od gęstości oczek i grubości drutu. Inaczej przedstawia się koszt siatki zgrzewanej. Rynek w tej branży oferuje produkty o różnym zastosowaniu. Zarówno podaż, jak i popyt w handlu materiałów ogrodzeniowych zmienia się dynamicznie. Nowa technologia, popularny trend, wypierają stopniowo wykorzystywane wcześniej materiały i metody montażu. Warto zatem przed rozpoczęciem prac, zapoznać się z ofertą producentów i sprzedawców.
siatka ogrodzeniowa to najtańszy sposób na ogrodzenie działki