Jak z pestki awokado wyhodować drzewko w domu?
Awokado to pyszny i bogaty w wartościowe składniki owoc. Często pojawia się on w jadłospisie osób, które dbają o swoje zdrowie i zgrabną sylwetkę, ale jego pestki zazwyczaj są wyrzucane do kosza. Można im jednak dać drugie życie i wyhodować z nich piękne drzewko. Mimo że w domowych warunkach nie jest łatwo o własne owoce, to samo drzewko już wzbudza zachwyt i warto je mieć w swoim mieszkaniu. Jak się za to zabrać?
Czym kierować się podczas zakupu awokado?
Do wykorzystania pestki nadają się wszystkie odmiany awokado, które są dostępne w sklepach. Ważne jednak, żeby sam owoc był świeży, dojrzały i idealnie zielony. Jeśli na powierzchni awokado są obecne ślady pleśni, brązowe plamy lub jest on bardzo miękkie, to z pestki nic nie wyrośnie. Nie warto też brać wyjątkowo twardego i niedojrzałego owocu, ponieważ nie tylko nie będzie smaczny, ale jego pestka również do niczego się nie przyda.
Jak sprawić, żeby pestka awokado wykiełkowała?
Sadzenie awokado należy zacząć od jego ukorzenienia się. Jest to bardzo proste, ale czasem wymaga dużo cierpliwości. Jak to zrobić?
- Pestkę można obrać ze skórki, nie jest to jednak konieczne, ponieważ sama zacznie z czasem odchodzić.
- Następnie należy wbić 2-3 wykałaczki, w taki sposób, żeby można było zanurzyć pestkę w szklance z wodą.
- Pestkę zanurza się szerszą częścią do wody na głębokość maksymalnie 3/4.
- Można ustawić pestkę na parapecie i pamiętać o częstych podmianach wody.
Sam proces ukorzenienia się może trwać nawet około miesiąca, dlatego nie należy się zniechęcać brakiem efektów przez pierwsze tygodnie. Po około 4 tygodniach powinno być już zauważalne, chociaż delikatne pęknięcie pestki, ale nie warto wyrzucać jej przedwcześnie. Kiedy korzeń zacznie już wychodzić, to warto poczekać jeszcze jakiś czas, aż z góry zacznie wyłaniać się łodyga. Nie ma konieczności pośpiechu z wkładaniem awokado do ziemi, często czeka się na rozbudowanie się korzenia i dopiero wtedy przekłada do doniczki.
Jak posadzić awokado?
Kiedy korzeń jest już spory, a łodyga zaczyna wypuszczać pierwsze listki, można z powodzeniem przełożyć roślinę do ziemi. W tym celu należy przygotować doniczkę, która będzie miała na dnie dziurki do odpływu namiaru wody. Jest to ważne, żeby nie doszło do gnicia rośliny. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Można użyć uniwersalnej ziemi i wymieszać ją z perlitem w proporcji 2:1. Często też używa się torfu wymieszanego z piaskiem.
Ważną kwestią jest przycinanie rosnącego drzewka, ponieważ pominięcie tej czynności sprawi, że z drzewka wyrośnie jedynie prosty i mało efektowny patyk z listkami. W tym celu należy uciąć nożyczkami sam czubek rosnącego drzewka, bezpośrednio nad parą liści.
Jakie warunki należy zapewnić rosnącemu drzewku?
Awokado nie ma wielkich wymagań, ale należy pilnować podstawowych zasad, dzięki którym będzie rosło piękne i zdrowe. Stanowisko powinno być dość jasne, ale roślina nie może stać w bezpośrednim słońcu. Awokado dobrze czuje się w półcieniu, tak by nie narażać liści na zniszczenie. Dobrym miejscem jest parapet, jednak w przypadku wyjątkowo słonecznych dni, warto roślinę przenieść w głąb mieszkania. Latem można ją trzymać na tarasie, o ile również będzie właściwie zabezpieczona przed popaleniem listków.
Awokado należy podlewać dość często, ale niewielką ilością wody, można je również co jakiś czas zraszać za pomocą specjalnej butelki. Co do temperatury nie ma ono dużych wymagań, jednak dobrze, żeby zapewnić mu minimum 20 stopni. I choć szansa na owoce jest niewielka i rzadko udaje się je wyhodować w domowych warunkach, to sam fakt posiadania drzewka, będzie dużą satysfakcją.
jest mega trudno utrzymać drzewo awokado w domu – wiem z autopsji, podejmowałam już 3 próby które zakończyły się fiaskiem