Mycie silnika w traktorze. Środki do mycia silnika w ciągniku.

Maszyny rolnicze w postaci traktorów czy ciągników muszą być w stanie pracować bez przerwy przez cały sezon. Nawarstwiające się w trakcie prac polnych zabrudzenia i błoto to coś, czego nie można uniknąć. Niestety zanieczyszczenia tego rodzaju mogą okazać się niezwykle groźne, ponieważ gruba warstwa ziemi świetnie maskuje wycieki. Szybkie i trafne wykrycie wszelkiego rodzaju usterek to jeden z wielu sposobów na zminimalizowanie ryzyka poważniejszej awarii. W jaki sposób oczyścić silnik w traktorze? Kiedy i jak często trzeba się tym zajmować? Jak pozbyć się najbardziej uciążliwych zabrudzeń? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Mycie silnika w traktorze – od czego zacząć?

Bardzo wygodnym narzędziem do usuwania zaschniętej ziemi i błota jest zwykła myjka ciśnieniowa. Rozwiązanie tego rodzaju jest skuteczniejsze i wydajniejsze od tradycyjnego węża ogrodowego, który bez odpowiedniej końcówki nie ma najmniejszych szans z zabrudzeniami. Nie warto czekać zbyt długo z oczyszczaniem traktora, ponieważ po zaschnięciu brud będzie znacznie ciężej usunąć. Dobrze pomyśleć też o dobraniu odpowiedniego miejsca, w którym ciągnik po myciu będzie mógł spokojnie oschnąć. Ma to szczególne znacznie z perspektywy przeciwdziałania powstawaniu rdzy i korozji, która świetnie rozwija się w wilgotnym środowisku (np. stodole).

Przed rozpoczęciem prac warto pomyśleć też o zabezpieczeniu istotnych elementów traktora (np. alternatora, akumulatora, elektryki i kabiny kierowcy). Do uszczelnienia wystających komponentów lub nieszczelności w drzwiach kabiny wystarczy odrobina taśmy klejącej albo grubszej folii (np. z dużych worków na śmieci). Profesjonalne myjki ciśnieniowe powinny poradzić sobie z większością zabrudzeń przy pomocy samej wody, ale w mniej dostępnych zakamarkach są one dużo mniej skuteczne. W tego rodzaju sytuacjach przydatna okazać się może piana aktywna do ciężkich zabrudzeń. Przestawienie trybu pracy urządzenia z punktowego natrysku na rozprysk piany to świetny sposób na rozmiękczenie najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń i grud brudu. Po kilku minutach nasiąkania trzeba ją oczywiście dokładnie spłukać, ponieważ może ona zawierać żrące chemikalia. Na szczęście nie wszystkie preparaty działają w taki sposób, ale niektóre z nich mogą potencjalnie uszkodzić albo odbarwić aluminiowe elementy.

SPRAWDŹ:  Jak z pestki awokado wyhodować drzewko w domu?

Do przydaje się preparat do mycia silników?

Preparat do mycia silników to środek, który bez problemu kupić można na niemalże każdej stacji benzynowej. Rozwiązanie tego rodzaju przydaje się głównie w przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń (np. mieszanki zaschniętego błota i oleju silnikowego). Można się z nimi zmagać ręcznie przy pomocy benzyny, pędzla i ścierki, ale w praktyce zajmuje to znacznie więcej czasu. Profesjonalne środki do mycia silnika w ciągniku nie powinny wchodzić w reakcję z gumą, lakierem ani tworzywami sztucznymi. Przed zakupem warto upewnić się także czy są one w pełni biodegradowalne.

Wojciech Grudziński

Wojciech Grudziński

Ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem w uprawie warzyw i ziół. Publikuje artykuły na temat zakładania i prowadzenia ogrodów użytkowych. Prywatnie pasjonat kuchni śródziemnomorskiej i gry w tenisa.

Artykuły: 26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *